" Jak to je s těmi nosními spreji? Jak poznám, že kupuji ten správný? "
V souvisloti s rýmou a kašlem mi přišlo několik dotazů, které jsou to ty nosní spreje s vazokonstrikčními látkami (které já nedoporučuji), jak je v lékárně poznáte a jaké koupit místo nich. Sprejů do nosu existují opravdu mraky, tak vás teď zkusím tou džunglí provést.
Nosní spreje a jejich použití zmiňuji v Komplexním průvodci léčbou kašle a to v souvislosti s tím, že při kašli je také velice důležité opečovat rýmu a nosní dutinu. Píšu tam, že nejsem příznivcem sprejů, které obsahují vazokonstrikční látky – tedy látky, které zmírní otok, způsobí “splasknutí” nosní sliznice a tímto způsobem nám ulehčí dýchání.
V tomto článku jsem pro vás přehledně shrnula ty nejužívanější typy sprejů do nosu.
U každé kategorie si můžete přečíst krátký popis, v jakých případech se tento typ spreje používá a do závorky dávám i konkrétní příklady produktů.
Jelikož různých nosních sprejů existují stovky a výrobců také plno, nebudu tu vypisovat všechny. Žádnou ze značek neupřednostňuji ani jim nechci dělat pozitivní či negativní reklamu, žádný profit z toho nemám.
Má osobní vyjádření a doporučení berte jako můj osobní názor, v žádném případě jako ultimátní pravdu. 🙂
Kategorie všech nosních sprejů aneb… Co všechno můžeme stříkat do nosu.
Začneme slanou vodou – protože tou byste měli při rýmě vždycky začínat i vy.
1 SLANÉ ROZTOKY
– mohou být vyráběny na bázi mořské soli, minerálních vod či jiných solných roztoků. Dle koncentrace soli je dále dělíme do tří skupin. A proč je to podstatné?
Pokud má roztok stejnou koncentraci soli jako lidské tělo (0,9% soli), je izotonický, nezpůsobí žádné změny v buňkách nosní sliznice. Nos vypláchne a zvlhčí.
Pokud je roztok hypertonický (obvykle kolem 2-3% soli), má vyšší koncentraci soli než buňky lidského těla, ”přetáhne” do sebe vodu z buněk nosní sliznice a tím sníží otok a uvolní ucpaný nos. Možná si ze školy pamatujete teorii o osmotickém tlaku, kdy se koncentrace mezi dvěma prostředími vyrovnávají – přesně tak to funguje! Voda proudí z buněk nosní sliznice, kde je nižší koncentrace soli do prostředí s vyšší koncentrací soli, tedy do hypertonického roztoku. A tím dojde ke ”splasknutí” buněk sliznice.
Hypotonický roztok má nižší koncentraci soli než naše tělo. Zde může docházet k tomu, že buňky nosní sliznice naopak nasávají vodu z roztoku. Dojde tedy ke zvlhčení sliznice. V extrémním případě by se mohlo stát, že buňky nasají příliš vody a dojde k otoku. Toho se ale, myslím, při běžném použítí nemusíte obávat.
- Izotonické – vhodné pro každodenní použití k vyplachování a zvlhčení nosní sliznice (Sterimar Baby, Physiomer ad.)
- Hypertonické – při akutním ucpání nosu (Sterimar Hypertonic, Quixx)
- Hypotonické – ke zvlhčení a výplachu, vhodné obzvláště v zimě, pokud má váš byt díky vytápění nízkou vlhkost a dochází ke každodennímu vysušování sliznic (Vincentka)
- Hypertonický nosní sprej s přídavkem mědi – v lékárnách se můžete setkat i s takovými vylepšenými přípravky. I já jsem se nechala loni nalákat paní lékarnicí, přestože jsem původně šla pro obyčejný hypertonický nosní sprej a koupila ten s mědí.
Měď má skvělé vlastnosti:
– je antibakteriální – zabraňuje růstu a šíření bakterií v nosní dutině a navíce dokáže rozrušit biofilm, což je ochranná vrstva, kterou si tvoří některé bakterie.
– má protizánětlivé účinky
– podporuje hojení a regeneraci
– je to antioxidant – chrání tedy buňky před poškozením a zlepšuje odolnost sliznic vůči infekcím.Jako se vším, i s mědí by se mělo zacházet opatrně a s mírou. Takže aplikujte maximálně 14 dní.
Komu bych doporučila tento typ spreje? Pokud trpíte na rýmu často, a hlavně pokud se u vás zelenožluté sople často přehoupnou i v zánět dutin, určitě jděte do tohoto přípravku.
2 VAZOKONSTRIKČNÍ spreje
– mají rychlý a výrazný účinek, rychle nám uleví.
Vazokonstrikční látky v nosních sprejích způsobují zúžení cév v nosní sliznici. Tím se sníží otok a nám se takřka okamžitě dobře dýchá – to je samozřejmě naprosto skvělé. Ale má to několik velkých ALE…
Při dlouhodobém užívání (déle než týden) může dojít k nedokrvení sliznice a k jejímu trvalému poškození.
Velice nepříjemný nežádoucí účinek těchto sprejů je, že po jejich vysazení dojde k překrvení nosní sliznice, k jejímu opětovnému otoku a tedy zhoršení stavu. Uživatelé tedy sprej nevysadí, naopak použijí znovu, protože cítí výrazné zhoršení a tak se dostávají do cyklu, z kterého se jim špatně vymaňuje. Dochází až k vytvoření závislosti na těchto sprejích.
Proto u běžné rýmy doporučuji - vydržte pouze s mořskou vodou!
Pokud cítíte, že to je opravdu neúnosné, tento typ spreje si dejte před spaním a přes den stříkejte hypertonický solný sprej (pokud je rýma zelenožlutá a přidávají se dutiny, tak ten s mědí). Ale myslete na to, že pouze pár dní, v době, kdy to je nejhorší a pak rychle vysadit.
Vazokonstrikční spreje obsahují některou z těchto účinných látek: oxymetazolin, xylometazolin, nafazolin nebo tramazolin. (Otrivin, Nasivin, Sanorin)
3 ANTIHISTAMINOVÉ spreje
– snižují příznaky alergické rýmy jako je svědění, kýchání. (Allergodil, Livostin)
Svědění v nose a v krku při alergii je strašně nepříjemné. Dobře to znám a nedivím se, že člověk sáhne po čemkoliv, aby se z toho nezbláznil.
Alergikům vřele doporučuji preventivně (dlouhodobě, i mimo sezónu) používat konvičku k výplachu nosu.
4 ANTIBIOTICKÉ nosní spreje
– jsou na předpis a jak z názvu vyplívá obsahují antibiotika k lokálnímu použití. (Pamycon)
Osobně nejsem příznivce jejich používání z důvodu zvyšování bakteriální rezistence. Rýma při nachlazení ve většině případů přejde ze světlé do zelenožluté, dojde tedy k určitému bakteriálnímu působení, nicméně se dá zvládnout bez antibiotik. I zánět dutin můžeme zvládnout bez antibiotik – zkuste nosní sprej s mědí či stříbrem, případně na sobě provádějte akupresurní masáž (dospělí mohou vyzkoušet i akupunkturu).
V případě, že máte opakující se záněty dutin, tak bych doporučila řešit zdraví celkově, podpořit imunitní systém. Pro vaše zdraví i celkový stav organismu není vůbec vhodné opakující se potíže dokola “zaplácavat” antibiotiky – ani celkovými, ani těmi lokálními.
5 KORTIKOSTEROIDNÍ nosní spreje
– mají silný protizánětlivý účinek. Používají se k léčbě chronických zánětů nosní sliznice, nosních polypů a alergické rýmy. Mezi nežádoucí účinky patří ztenčení nosní sliznice, častější krvácení z nosu a zhoršená funkce mikroskopickým řasinek, které pokrývají sliznice dýchacích cest. (Nasonex, Flixonase, Avamys)
6 BYLINNÉ spreje
– obsahují bylinné extrakty (např. eukalyptus, máta, tymián), které mohou pomoci uvolnit nos a mají mírné protizánětlivé účinky. U nás na trhu např. RymaSTOP® Dr. Weiss.
Další přírodní variantou jsou spreje s obsahem propolisu, který má dezinfekční a protizánětlivé účinky.
7 NOSNÍ OLEJE
– pomáhají zvlhčit nosní sliznici, ale hlavně pomáhají regeneraci podrážděné sliznice a hojí jemné praskliny. Vytváří také tenkou vrstvu na povrchu sliznice, která zachycuje nečistoty, prach a pyl. Některé produkty obsahují i esenciální oleje, které mají přirozené antiseptické vlastnosti (např. tymiánový olej, tea tree nebo eukalyptus) a mohou tak snížit riziko infekce.
Moji oblíbenou firmou, co vyrábí kvalitní přírodní produkty a kde jsem o nosních olejích četla poprvé, je Aromaterapie Karel Hádek. Ale výrobců najdete určitě vícero.
8 Mukolytické spreje
– spreje obsahující mukolytické látky, tedy látky rozpouštějící hleny. Zástupcem je ACC sprej do nosu, který ale má již dlouhodobý výpadek na trhu.
9 Nosní spreje s kyselinou hyaluronovou
– kyselina hyaluronová zvlhčuje nosní sliznici a podporuje její regeneraci. (Hysan Hyaluron spray)
10 KOLOIDNÍ STŘÍBRO
– suspenze drobných částic stříbra ve vodě, která se tradičně používá pro své antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Stříbro se v medicínských praktikách používalo po staletí, přesto na něj klasická medicína pohlíží spíše skrz prsty. Novější studie ovšem naznačují, že koloidní stříbro může opravdu mít efekt a to i proti multirezistentním bakteriím.
Mezi přípravky se stříbrem je velký kvalitativní rozdíl. Pokud budete vybírat nosní sprej s obsahem koloidního stříbra, tak vyberte roztok s nízkou koncentrací (10-20 ppm). A i u stříbra je potřeba určitá opatrnost a ne úplně dlouhodobé užívání.
Tak, a jsou z vás experti na nosní spreje!!!
Kdykoliv budete potřebovat, tak se k tomuto článku můžete vrátit. A pokud víte o někom, kdo dlouhodobě bojuje s rýmou, tak mu článek nasdílejte.
U všech nosních sprejů, i u těch přírodních, snad vyjma Vincentky a izotonického roztoku mořské vody, platí, že je dobré nejprve lehce vyzkoušet jedním stříknutím, jestli vás sprej nedráždí či nezpůsobuje nějaké jiné nepříjemné reakce. Pokud ne, můžete používat.
Jako výbornou prevenci alergických i chronických rým doporučuji výplachy konvičkou. Nicméně ji NEDOPORUČUJI při AKUTNÍM onemocnění, ale pro pravidelné udržování nosní sliznice v dobrém stavu.
Názory odborníků na to, jestli používat konvičku během akutního onemocnění se liší, takže toto opět berte pouze jako můj názor.
Třeba konvičkujete i při nemoci a funguje vám to výborně. V klidu pokračujte.
Více o konvičkování zase někdy příště.
Tento článek jsem psala nejen na základě mých vlastních zkušeností a znalostí, ale čerpala jsem i z odborných zdrojů. Nahlédnout můžete zde:
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/06/17.pdf
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2016/06/03.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31963769/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33376330/
Trápí vás doma právě teď kašel?
Anebo s dětmi opakovaně zažíváte období dlouhotrvajícího kašle?
Zajímá vás, jaké jsou možnosti přírodní léčby kašle?
Vše o bylinné léčbě, tradičních metodách a postupech léčby kašle, návod na skvělou a efektivní akupresurní masáž a celou řadu dalších informací jsem sepsala
do eBooku Komplexní průvodce léčbou kašle.
Zaujalo vás to? Více podrobnějších informací najdete zde: Komplexní průvodce léčbou kašle
Jsem lékařka a věnuji se celostní přírodní medicíně. Pomáhám lidem nacházet jejich zdraví přirozenou a citlivou cestou.
Zároveň jsem máma tří úžasných dětí. V online světě učím mamimky, jak účinně provádět akupresurní masáže u dětí, aby jim pomohly k rychlejšímu uzdravení. Více o mně tady.